Školní metodik prevence

Školní metodik prevenceE-mail
Mgr. Hana Hladíkováhladikova@zssutka.cz

Vážení rodiče,

věnujte prosím pozornost rizikovým produktům, s nimiž děti v současnosti hojně experimentují:

  • Energetické nápoje.

Jejich prodej je z důvodu škodlivosti dětem v mnoha zemích zakázán. U nás je zákaz prodeje také připravován, ale zatím si děti tyto nápoje kupovat mohou.

Nejčastějšími projevy užívání těchto nápojů u dětí jsou: zvýšený tlak, závratě, změny chování, nervozita, agresivita a deprese (v kombinaci s alkoholem i úmrtí). Popíjení těchto nápojů v době výuky má samozřejmě negativní vliv i na učení dětí.

Články k tématu:

https://www.stoplusjednicka.cz/hrozba-v-barevnem-baleni-jak-nebezpecne-jsou-energy-drinky

https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/energeticke-napoje-skodi-detem-stejne-jako-alkohol-rika-odbornik_537679.html

  • Elektronické cigarety

Všechny (i ty bez nikotinu) je dětem do osmnácti let zakázáno prodávat. Světová zdravotnická organizace uvádí, že v aerosolu i náplních byly nalezeny látky, které nejsou v pořádku ani pro dospělého, natož pro děti. Ještě větším rizikem je skutečnost, že vzniká psychická závislost na kouření a děti užívající tyto cigarety mnohem častěji přechází i k nikotinovým náplním či klasickým cigaretám.

Článek:

https://sancedetem.cz/uzivani-e-cigaret-mezi-detmi-co-vse-meli-rodice-vedet-o-e-cigaretach

  • Nikotinové sáčky

Balení vypadá jako kulatá plechová krabička žvýkaček. Jedná se však o poměrně nebezpečnou látku. Oproti běžné cigaretě je nikotin obsažen v sáčku ve vysoké míře. Pro srovnání – cigareta má jeden a půl až dva mg nikotinu, ale sáček může mít až 50 mg. To je opravdu velké množství, které může s dětským organismem velice zamávat. Dítě může pociťovat např. nevolnost či bušení srdce a velice rychle zde vzniká závislost na nikotinu.

Podcast nejen o nikotinových sáčcích:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/v-libive-krabicce-s-prichuti-ginu-nebo-zvykacky-nikotinove-sacky-si-mohou-deti-8782192

  • Nealkoholická piva

I když neobsahují alkohol, jejich škodlivost je prokázaná. Více na: https://www.nechmeldeti.cz/

Touha objevovat nové a zakázané je u dětí přirozená. Proto je potřeba, pokud zjistíte, že vaše dítě užívá některou z návykových či škodlivých látek, nepanikařit, nevyslýchat, netrestat, ale spíš v klidu s dětmi promluvit o tom, proč je užívají, co jim to dává, a vysvětlit, jaká rizika to přináší. Můžete je upozornit, že se vlastně nechaly nachytat na líbivou reklamu tabákových a jiných firem, které bohužel právě na děti často cílí.

Mgr. Hladíková Hana, školní metodik prevence